Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.

Test najnowszego odbiornika Stonex S900A IMU


Pomówmy o dokładnościach

Włoski Stonex przyzwyczaił użytkowników do modeli sprzętu ze ścisłej światowej czołówki. Czy i tym razem zadziwi nas ciekawymi rozwiązaniami odbiorników? W artykule odsłaniamy tajniki modelu S900A IMU v2 Made in Italy.

Na jakość instrumentu składają się użyte materiały, podzespoły, oprogramowanie, a także precyzja montażu. Wie o tym doskonale Stonex, który od lat stawia na najlepsze komponenty, i – wbrew światowym trendom – rozwija produkcję w Europie. Ostatnio działy badawczo-rozwojowy oraz produkcji połączyły siły, aby wzbogacić produkty Stonex o nowe rozwiązania. Poprawiono system kalibracji anten i montażu, co pozwoliło podnieść wynikowe dokładności o 15-20%, oraz dołączono unikatowy system zarządzania bazujący na platformie CUBE – autorskim oprogramowaniu tego włoskiego producenta. Zwiększyło to nie tylko pewność i niezawodność pomiarów RTK, ale także zapewniło wyniki, jakich do niedawna można było oczekiwać tylko po metodzie statycznej.

Precyzyjna osnowa

Nasze badanie odbiornika Stonex S900A IMU podzieliliśmy na trzy części. W pierwszej skupiliśmy się na dokładnościach uzyskiwanych przy precyzyjnym pomiarze RTK (jak do osnów pomiarowych). W drugiej – na dokładnoś­ciach w pomiarach wysokoś­ci z wykorzystaniem oraz bez IMU. W trzeciej części opisaliśmy działanie odbiornika w terenie zadrzewionym.

Na potrzeby pierwszego testu założyliśmy osnowę składającą się z 4 punktów zamarkowanych gwoździami z wklęsłymi łebkami. Następnie dwukrotnie pomierzyliś­my je odbiornikiem Stonex S900A i uśredniliśmy wyniki (drugi pomiar po reinicjalizacji). Kolejny etap testu to pomiar kątowo-liniowy sieci 1-sekundowym robotycznym tachimetrem Stonex R80. Do późniejszego wyrównania sieci jeden z punktów osnowy pomierzony metodą RTK uznaliśmy za stały. Dodatkowo współrzędne GNSS wpasowaliśmy w układ tachimetru.

Porównanie wyników znajduje się w tabeli 1. Warto zaznaczyć, że pomiary GNSS punktów osnowy wykonaliś­my przy użyciu bipoda, aby wyeliminować błędy centrowania i trzymania tyczki.

Otrzymane wyniki okazały się nadspodziewanie dobre. Aż zaskakujące! Dlatego też postanowiliśmy raz jeszcze pomierzyć punkty osnowy odbiornikiem Stonex S900A, ale tym razem już bez użycia bipoda. Wyniki są nieco gorsze, ale nadal rewelacyjne. Różnice współrzędnych X i Y nie przekraczają 1 cm, a Z – 6 mm (w porównaniu z pomiarem tachimetrycznym). I to wszystko w metodzie RTK!

Wysokości profilu

Drugi test to pomiar przekroju i sprawdzenie dokładności wyznaczenia wysokości. Na prostej o długości 115 m zamarkowaliśmy 20 punktów. Następnie pomierzyliśmy je tachimetrem Stonex R80 oraz odbiornikiem Stonex S900A:

  • klasycznie, z wyłączonym IMU,
  • z włączonym IMU i wychyleniem tyczki nie większym niż 20-30°,
  • z włączonym IMU i z tyczką „w ruchu” (5-krotny pomiar).

Wyniki testu prezentujemy w tabeli 2. Przyglądając się im, szybko zauważymy, że pomiar bez IMU jest najdokładniejszy i bardzo zbieżny z tachimetrem. Otrzymaliś­my błąd średni na poziomie 5,7 mm. W przypadku pomiaru z włączoną kompensacją wychylenia różnice są nieco większe i dochodzą do kilkunastu mm. Co ciekawe, podobne wyniki otrzymaliś­my dla pomiarów z niewielkim wychyleniem i „w ruchu”. Jest to możliwe dzięki świetnej współpracy sensorów, interface’u i oprogramowania.

Przy pomiarach wysokości ważna jest stałość odniesienia – stacji referencyjnej. My do pomiaru wykorzystaliś­my jedną stację, aby zachować stałe różnice wysokości. Pamiętajmy, że błąd wyznaczenia wysokości dla stacji wirtualnej VRS to nawet ± 5 cm. W praktyce jest jednak dużo lepiej i błąd rzędu 1 cm jest czymś naturalnym.

Pod drzewami

Ostatni test miał dać odpowiedź na pytanie, czy możemy zaufać pomiarom pod drzewami. W tym celu wykonaliśmy pomiary pod drzewami liściastymi (choć bez liś­ci) i kilkudziesięcioletnimi świerkami.

Jak widać (tabela 3), otrzymaliśmy centymetrowe dokładności, a rozwiązanie typu fixed udało się utrzymać prawie wszędzie. Tak więc Stonex S900A radzi sobie także pod drzewami.

Pewny wybór

Najnowsza generacja odbiorników Stonex to nie tylko dokładność i precyzja, ale też szybkość i funkcjonalność. Dodatkowo, dzięki platformie integrującej CUBE, lepiej współpracują one z innymi instrumentami Stonex (tachimetrami manualnymi i robotycznymi, dalmierzami laserowymi itp.). Choć nie każdy, kupując system GNSS, myśli o tachimetrze, to jednak możliwość rozbudowy do hybrydowego rozwiązania OnePole (tachimetr + GNSS) daje komfort i spokój.

Odbiornik satelitarny Stonex S900A Made in Italy dostępny jest już na rynku wraz z trzyletnią fabryczną gwarancją. Z nowym rdzeniem CUBE, podwyższonymi normami kalibracji i montażu zapewnia pewny oraz dokładny pomiar.

Grzegorz Kamiński, Mateusz Chmielewski, Tomasz Czerski (Czerski Trade Polska)



TPI

Centrala Warszawa tel. (22) 632 91 40 warszawa@tpi.com.pl Biuro Gdańsk tel./faks (58) 320 83 23 gdansk@tpi.com.pl Biuro Wrocław tel./faks (71) 325 25 15 wroclaw@tpi.com.pl Biuro Poznań tel./faks (61) 665 81 71 poznan@tpi.com.pl Biuro Kraków...

GEOPRYZMAT
RASZYN

Serwis gwarancyjny i pogwarancyjny instrumentów firmy Pentax, Kolida i innych.
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-14 | WARSZAWA oraz ONLINE
Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów
„Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów...
więcej
2025-04-14 | ON-LINE
Zieleń w planowaniu przestrzennym i procesie rewitalizacji - uwarunkowania prawne
Spotkanie przeznaczone jest dla przedstawicieli gmin z terenu całego kraju. Program webinarium:...
więcej
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Mazurska perełka architektury w chmurze punktów
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że...
car Paweł I wydał w 1798 r. ukaz o cenzurowaniu wszystkich rosyjskich wydawnictw kartograficznych?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Andrzej Kęsik
Był absolwentem geografii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, rocznik 1952. Jeszcze w trakcie studiów rozpoczął pracę w Katedrze Geografii Fizycznej, a od 1964 r. w nowo utworzonym Zakładzie Kartografii UMCS. Odbył staże na...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1908
Wilbur Wright (1867-1912), pilot amerykański i L.P. Bonvillain, wykonują nad Le Mans we Francji pierwsze zdjęcia lotnicze z pokładu samolotu.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2